23.06.2008

Universitatea Cluj Napoca a castigat primul Campionat Universitar de rugby in 7

Sambata, 21 iunie, a avut loc pe Stadionul Arcul de Triumf primul Campionat National Universitar de rugby in 7. Cu 6 echipe la start, impartite in doua grupe, competitia a fost extrem de animata si foarte spectaculoasa, toate jocurile avand sare si piper din primul pana in ultimul minut.

Universitatea Ovidiu Constanta si Universitatea Cluj Napoca au reusit sa castige grupele din care au facut parte si au mers in semifinalele pentru locurile 1-4 alaturi de Universitatea de Vest Timisoara si Politehnica Iasi, echipele clasate pe locurile secunde. Universitatea ,, 1 Decembrie 1918 ” Alba Iulia si Universitatea Petrosani au ramas sa joace direct finala pentru locurile 5-6. Constantenii si clujenii au fost pana la urma cei care au ajuns in marea finala, unde Clujul a invins cu eseu in ultimele minute dupa ce constantenii au condus aproape tot meciul. 26-22 a fost scorul cu care s-a impus Universitatea Cluj Napoca in marea finala si Clujul este prima campioana universitara a Romaniei la rugby in 7. Pe locul 3 s-a clasat Poli Iasi.