23.06.2008

IRB U20 World Cup: Neo-zeelandezii, campioni mondiali la juniori

Editia inaugurala a Campionatului Mondial de Juniori U20 a fost castigata de Noua Zeelanda. Baby Blacks, cum sunt supranumiti tinerii neo-zeelndezi, au surclasat in finala Anglia. Meciul desfasurat pe Liberty Stadium din Swansea, a fost castigat de neo-zeelandezi cu 38 – 3. Asta in timp All Black dadea de pamnat, la propriu si la figurat, in Noua Zeelanda, in doua meciuri test, cu selectionata mare a Angliei.

Scorul este mai mult decat concludent in finala U20 de la Swansea. Juniorii neo-zeelandezi au punctat patru eseuri, fata de niciunul din partea englezilor. Finala de luni, 23 iunie, din Tara Galilor a fost inceputa in forta de neo-zeelandezi, care conduceau la pauza cu 13 – 3. S-au remarcat Kade Poki, castigator cu Crusaders al turneului Super 14 si Daniel Kirkpatrick, desemnat, la sfarsitul intalnirii, omul meciului. In repriza a doua Noua Zeelanda isi domina adversarii, englezii ramand in aparare, in propriul teren. Jackson Willison, Andre Taylor si Ryan Crotty culca balonul in butul englez, iar Kirkpatrick transforma. Scor final Noua Zeelanda – Anglia 38 – 3, iar Baby Blacks pleaca cu Cupa Mondiala acasa.