12.06.2008

IRB nations Cup 2008: Victorie tricolora in fata Uruguay-ului.

Ultimul meci a fost jocul Romaniei cu Uruguay. Echipa noastra a avut 10-0 la pauza insa nu a mai marat in repriza secunda. Uruguayenii nu au inscris decat 6 puncte, asa ca scorul finala fost 10-6 pentru Romania. Echipa noastra a debutat astfel cu o victorie, insa fara punct bonus.Partida a început fur­tu­nos pentru români, chiar dacă pe cer soa­rele încă ardea. Florin Co­ro­dea­nu a marcat un eseu, care a fost apoi transformat de Florin Vlaicu. Motiv de bucurie pentru spectatorii care au lăsat goale doar două tribune ale stadionului. Înţepaţi de eseul românilor, uruguayenii au îm­pins jocul în jumătatea “tri­co­loră”. Dominarea albaştrilor a fost una sterilă, pentru că tot gazdele au fost cele care au schimbat ta­be­la de marcaj prin lovitura de pe­deapsă reuşită de Florin Vlaicu. 10-0 pentru România. Pe parcursul primei reprize a fost inaugurată şi instalaţia de noc­­turnă, care s-a aprins la început timid şi care în partea a doua a mai avut unele momente de vertij. Jucătorii Uruguay-ului au intrat la vestiar fără să fi intervenit în dreptul cifrei de pe tabela de mar­caj. Au terminat, aşa cum au în­ce­put, cu zero puncte. Lucru pe care l-au remediat în repriza a doua, cînd Arucena a modificat scorul pauzei, ducîndu-l la 10-3. O dată cu înserarea a venit şi re­zul­ta­tul final: 10-6, marcator Caf­fera. Meciul ur­mă­tor pentru Ro­mâ­nia va fi pe 15 iunie, în compania Rusiei.
In acest moment in clasament conduce Italia, urmata de Africa de Sud si Romania. Etapa a doua se joaca pe 15 iunie, cand prima partida va fi Georgia - Uruguay, ora 16:00, a doua Italia A - Emerging South Africa, ora 18:00, iar Romania joaca ultimul meci al zilei cu Rusia, de la ora 20:00.