12.06.2008

IRB Nations Cup 2008: Italia A castiga lejer in fata Rusiei

In primul meci al zilei, Italia A a invins Rusia cu 38-15, dupa o partida dominata in mod categoric de italieni, care au luat si punctul bonus. Avea sa fie de altfel singurul bonus ofensiv al zilei. Primul eseu al meciului a fost reuşit de Italia A, prin Pietrosanti, iar Paulo Buso a ratat transformarea: 5-0 pentru italieni. În minutul 15 scorul era 15-0, Rusia nereuşind nici un punct. În minutul 30 Rusia a reuşit un eseu prin Marcenko, intrînd la pauză cu 18-5.În a doua repriză Sepe a reuşit un eseu, dar Buso a ratat transformarea, scorul devenind 23-5. În minutul 45 Rusia a avut ocazia să majoreze scorul, însă nu a reuşit să marcheze, scorul rămînînd 26-5 pentru italieni. Volkov a marcat eseul şi Yanyushkin a transformat: 26-12. Încă două eseuri şi o transformare a italienilor au stabilit scorul final: Italia A-Rusia 38-15.