12.06.2008

IRB Nations Cup 2008: Emerging South Africa invinge greu pe Georgia

In a doua partida a turneului Emerging South Africa a trecut greu de Georgia. Sud-africanii au pornit meciul din postura de favoriti, dar replica dura a georgienilor le-a taiat aripile. La pauza tabela aratand doar 3-3. Pana la final sud-africanii au invins cu 11-3, insa fara punct bonus. Africa de Sud a inceput in forta, a atacat si Georgia a vazut un cartonas galben pentru greseli repetate. Bachuri Gujaraidze a vazut galben. Sud-africanul Dollie a ratat penalitatea. Partida este foarte stransa, georgienii reusind sa tine piept adversarilor, ba chiar sa domine. De abia in minutul 30 africanii reusesc sa modifice tabela, printr-o penalitate marcata de Dollie. Inainte de finalul primei reprize georgieni reusesc, tot printr-o penalitate, sa egaleze. Scor la pauza: 3 - 3. In debutul reprizei a doua, Africa de Sud a marcat din penalitate de la 35 de metri prin Dollie. Emerging South Africa - Georgia 6-3. Eseu marcat de Africa de Sud prin patrunderea lui Noble. Dollie a ratat transformarea. Africa de Sud - Georgia 11-3. In mai putin de 1 min Georgia a trimis de 2 ori balonul in bara de la peste 40 de metri, prin numarul 15 si numarul 10. Scor final 11 -3.