31.05.2008

SUPER 14: Daniel Carter a punctat decisiv pentru Crusaders

Aripa All Blacks, Daniel Carter, cu patru penalitati si un drop gol, a facut diferenta pentru Crusaders in Finala Super 14. Neozeelandezi s-au intalnit pe arena din Christchurch, cu australianii de la Walatahs, scor final 20 – 12. Este cel de-al saptelea titlu al Emisferei Sudice adjudecat de Crusaders in 13 editii.
Punctele lui Carter au incheiat cu o victorie cei opt ani petrecuti la Crusaders de antrenorului Roobie Dean. Dupa ce a adus cinci din cele sapte titluri Super 14, Dean va pleca sa antreneze-i antreneze pe Wallabies, nationala Australiei. Ewen McKenzie, antrenorul Waratahs, aflat si el la sfarsit de mandat, a condus echipa spre doua finale Super 14, prima in 2005, tot la Christchurch. Crusaders nu le-au permis, in a doua repriza, celor de la Walathas sa marcheze niciun punct.”Dupa pauza am stiut ca daca ne pastram coeziunea in joc punctele vor veni. Asa am facut si tabela de marcaj s-a schimbat in favoarea noastra”, declara Richie McCaw, capitanul Crusaders.