31.05.2008

Farul a reusit: o victorie cate un sezon si locul 3 in Divizia Nationala

Echipa clasata pe locul 3 in editia 2007-2008 a Diviziei Nationale BRD este RCJ Farul Constanta. Constantenii au castigat astaxi cu 26-10 in fata celor din Baia Mare, insa dupa un joc mult mai strans decat o arata rezultatul. Acestia au avut 10-3 si 13-10 la pauza, dar la 10-10, in prima repriza, Baia Mare a ratat o penalitata (bara) si imediat a irosit-o si pe a doua. Apoi au aparut galbenele, 6 in tot meciul, si Farul a fost mai stapana pe sine, speculand la maximum, greselile adversarilor. 16-10 din penalitate, doua atacuri salvate in fata buturilor, inca o penalitate si eseu pe final. Constanta si-a indeplinit obiectivul fixat la inceput de sezon, desi la un moment dat jinduia chiar la titlu, iar Baia Mare continua sirul “blesetemelor” cum spunea antrenorul Eugen Apjock.