24.04.2008

CM U20: Romania – Chile 3-14 la Campionatul Mondial U20 – jucam finala mica impotriva Georgiei

Romania a pierdut la Campionatul Mondial din Chile meciul decisiv cu echipa gazda. Chilieni s-au impus cu 14-3. Echipa noastra a condus cu 3-0 dupa o penalitate inscrisa de Georgescu in minutul 2. Chilienii au vazut si un galben la acea faza. Gazdele au marcat apoi si ele din penalitate si Badalicescu a vazut galben pentru Romania. In chiar ultimul minut al reprizei intai Chile a marcat eseu, netransformat. In repriza a doua, Chile a inscris din doua penalitati iar Romania a mai avut un galben, la Puisoru. Per ansamblu un meci echilibrat in care Romania a presat insa nu a reusit eseul, iar chilienii ne-au pedepsit mereu cu loviturile de penalitate.
In urma acestui rezultat, Romania ocupa locul 2 in grupa si va juca finala pentru locurile 3-4 cu Georgia. Acest meci va avea loc pe 27 aprilie de la ora 21:30, ora Romaniei.