05.07.2008

All Blacks vs Springboks 19 – 8 / cea de-a 30 victorie succesiva pe teren propriu

Noua Zeelanda in forma maxima a invins Africa de Sud, campioana mondiala, cu 19-8 in primul meci al TriNations, editia 2008. All Blacks a excelat prin indemanare, a facut mai putine greseli si a avut mai mult timp posesia balonului. Astfel, prin victoria asupra Springboks, neozeelandezi obtin cea de-a 30 victorie succesiva pe teren propriu. All Blacks a avut avantajul teritorial si au avut posesia peste 60 la suta din perima repriza si si-a continuat dominatia in a doua parte. "A fost un meci important pentru noi" spune Rodney So'oialo, cel care l-a inlocuit pe Ritchie McCaw in doua posturi cruciale pentru Noua Zeelanda, cel de capitan si postul numarul 7. "Primele 15 minute ale celei de-a doua reprize au fost cruciale. Sud africanii au fost peste noi, dar am reusit sa facem fata atacurilor si sa invingem" concluzioneaza So'oialo. Eroul meciului a fost Daniel Carter care a marcat 14 puncte pentru echipa sa. Prin victoria de astazi, Noua Zeelanda urca in clasamentul IRB pe pozitia fruntasa. In acest context, meciul de saptamana viitoare dintre cele doua protagoniste, chiar daca se desfasoara tot in Noua Zeelanda, se anunta foarte disputat.