30.06.2008

Steaua a castigat turneul de rugby in 7 de la Constanta: 14-7 in finala cu Dinamo. Farul a luat locul 3

Avem o castigatoare in prima Etapa a Campionatului National de Rugby in 7. In turneul de la Constanta s-a impus Steaua Bucuresti, care a invins in marea finala pe Dinamo, cu 14-7.

Dinamovistii au condus cu 7-0, insa Steaua a revenit si a inscris doua eseuri decisive. Steaua ia asadar 16 puncte in clasamentul final gratie acestui loc 1 si este acum favorita la titlul national. In finala mica, Farul a dispus de Baia Mare cu 19-14 tot dupa ce a fost condusa cu 7-0, luand astfel locul 3.

Pe locul 5 s-a clasat Clujul, 38-0 in finala cu Poli Iasi, iar pe locul 7 a urcat Olimpia, 21-17 cu Timisoara. Pe pozitia a 9-a a reusit sa incheie turneul Grivita, 12-7 cu Brasov. In partida pentru lingura de lemn a invins Suceava cu 42-7 pe Barlad, asa ca sucevenii s-au clasat pe 11 si Barladul pe ultimul loc.

Etapa a II-a se joaca weekendul viitor, 5-6 iulie, la Bucuresti, pe Stadionul Arcul de Triumf. Abia dupa acel turneu se cumuleaza clasamentele si aflam campioana Romaniei la rugby in 7.